Konstantynów Łódzki liderem obywatelskiego zaangażowania

Konstantynów Łódzki liderem obywatelskiego zaangażowania

Zakończyła się właśnie druga  i rekordowa edycja Budżetu Obywatelskiego 2017 w Konstantynowie Łódzkim.  Budżet Obywatelski 2017 to prawdziwy rekord aktywności obywatelskiej. 5257 głosujących, to o blisko 80% więcej niż w pierwszej edycji.  Zagłosowało 35% uprawnionych do głosowania, dla porównania w tym roku w Krakowie frekwencja wyniosła zaledwie 7%, a w Katowicach  12,12%. Z 24 projektów poddanych pod głosowanie  wygrało 8 i to one będą realizowane w 2017 roku.

Wszystkim konstantynowianom, którzy zaangażowali się w partycypację obywatelską należą się wielkie brawa i podziękowania. To inni mogą się uczyć od naszych mieszkańców obywatelskiej postawy, zaangażowania i skuteczności. Dziękuję projektodawcom oraz mieszkańcom, którzy głosowali, że w ten sposób razem z samorządem budują  nasze miasto. Tegoroczny budżet był rekordowy nie tylko jeśli chodzi o frekwencję ale też jeśli chodzi o walkę o zwycięstwo. Wiemy, że decyduje każdy głos, każdy się liczy i jest na wagę złota  i druga edycja udowodniła to  bardzo dobitnie.  Oddano 8979 głosów, a jeden z projektów przegrał właśnie o jeden głos. Nasi mieszkańcy w tym roku zdecydowali, że budżet gminny będzie przeznaczony na bezpieczeństwo. Budżet obywatelski 2017 to inwestycja w sprzęt ratowniczo – gaśniczy, namiot ratowniczy, zakup echosonara dla naszych ochotniczych straży pożarnych, to także wsparcie dla harcerzy na zakup sprzętu do nauki pierwszej pomocy. Ważnym tematem w naszym mieście jest sport, weszły 3 projekty sportowe, dzięki temu w roku 2017  bardzo dużo będzie się w tym temacie działo począwszy od inwestycji, po zajęcia sportowe dla mieszkańców. Czarnym koniem tej edycji okazała się Miejska Biblioteka Publiczna, duża liczba głosów i dobrze skalkulowana wycena projektu pozwoliła bibliotece rzutem na taśmę dostać się do grona zwycięzców.  Tym których projekty będą realizowane gratuluję wyników i skuteczności. Wszystkim Państwu, którzy zgłosiliście projekt serdecznie dziękuję za obywatelskie zaangażowanie. Głos mieszkańców jest najważniejszy w planowaniu działań samorządu, rady miejskiej i burmistrza, a budżet obywatelski to najlepsza okazja do tego by działać wspólnie powiedział Henryk Brzyszcz Burmistrz Konstantynowa Łódzkiego podczas uroczystego ogłoszenia wyników.

Zwycięzcy II edycji Budżetu Obywatelskiego 2017:

  1. miejsce (828 głosów)Pożar, powódź, dniem czy nocą straż przychodzi Ci z pomocą – doposażenie jednostki OSP Niesięcin w sprzęt ratowniczo-gaśniczy;
  2. miejsce (762 głosy)  - Namiot ratowniczy z wyposażeniem dla OSP Konstantynów;
  3. miejsce (711 głosów - Zakup i montaż trybuny składanej teleskopowo do hali sportowej KKS Włókniarz ;
  4. miejsce (679 głosów) - Remont pomieszczeń w hali sportowej oraz budynku głównym KKS Włókniarz; 
  5. miejsce (623 głosy) - Trener Osiedlowy dla Juniora i Seniora.

W tym momencie kwota  budżetu wyniosła 308 290 i kolejny projekt z liczbą głosów 622 głosy  nie zakwalifikował się do realizacji ponieważ jego kwota  95 000  przekroczyłaby przeznaczone 400 tysięcy złotych na budżet obywatelski. Mowa o projekcie Mobilna scena  Konstantynowa Łódzkiego.

Zgodnie z regulaminem budżetu weszły w to miejsce kolejne projekty które mieszczą się w przeznaczonej puli środków. 

Do zwycięzców dołączyli w ten sposób na 

6. miejscu  projekt - Spotkajmy się w Bibliotece. Remont i adaptacja pomieszczeń w MBP

7. miejscu  projekt -  Sprzęt do nauki pierwszej pomocy dla konstantynowskich harcerzy

8. miejscu  projekt - Zobaczmy więcej. Zakup echosonara z nawigacją GPS 

Budżet Obywatelski 2017 w liczbach

Osób głosujących – 5257

Liczba osób, których głosy były nieważne - 178

Łączna liczba oddanych głosów ważnych – 8979

Uprawnionych do głosowania – 15 074

Frekwencja wyniosła - 34,87%

Łączna kwota projektów które wygrały w II edycji BO to: 396.840,00 zł


Udostępnij ten artykuł